Co všechno by měla realitní kancelář vyřídit?

Pokud jste přeci jen podlehli tlaku realitních kanceláří nebo jste se prostě rozhodli využít služeb realitní kanceláře a nemít s prodejem starosti, připravili jsme pro Vás shrnutí toho, co by měl makléř v rámci sjednané provize vyřídit a na co si byste si při jednání s makléřem měli dát pozor.

Vždy si vyberte pouze jednu realitní kancelář dle jednotlivých kritérií (je RK členem Asociace realitních kanceláří ČR, kde všude RK inzeruje, jaké má RK reference, jaké má RK právní zázemí, jaké doplňkové služby RK nabízí, spolupráce při vyřizování hypotečního úvěru…) Pokud svoji zakázku dáte více realitním kancelářím, docílíte pouze duplicitnosti Vaší nabídky na realitních serverech. Nejen že na potencionální kupující to působí špatným dojmem, ale především boj realitních kanceláří o to, aby zájemce zavolal právě jim, vede k tomu, že realitní kanceláře podsekávají Vaši cenu, aby právě oni měli nejvýhodnější nabídku.

Nikdy s makléřem nepodepisujte exkluzivní smlouvu s pokutami pro Vás. Co s makléřem můžete podepsat je Smlouva o zprostředkování prodeje, kde pouze povolíte makléřovi prodávat nemovitosti ve Vašem vlastnictví, ale k ničemu jinému se více nezavazujte!

Makléře při jeho práci kontrolujte! Zkontrolujte, zda jím vytvořený inzerát podává o nemovitosti všechny relevantní informace, vyzdvihuje klady, popisuje okolí nemovitostí a má dostatečné množství fotografií. Dále také jestli makléř aktualizuje, tzn. je Váš inzerát stále na předních pozicích realitních serverů. Zkuste třeba i makléřovi zavolat, jakožto zájemce a ověřte si, jak je do telefonu příjemný a ochotný, jaké Vám podá informace o nemovitosti apod.

Pokud se najde zájemce, tak exkluzivní smlouvu podepište až v okamžiku, kdy kupec podepsal s realitní kanceláří Smlouvu o rezervaci nabízených nemovitostí a složil rezervační zálohu. Jako podmínku si pak stanovte, že pokud zájemce Vaši nemovitost nekoupí, máte nárok na vyplacení 50 procent složené rezervační zálohy. Exkluzivní smlouvu podepište pouze do termínu rezervace kupujícím.

Do smlouvy dále zaneste, co je makléř v rámci sjednané provize povinen zajistit – smlouvu o smlouvě budoucí kupní, kupní smlouvu (popř. smlouvy potřebné k převodu členského podílu u bytů v družstevním vlastnictví), návrh na vklad do katastru nemovitostí, zapracování připomínek obou smluvních stran, zaplacení kolku na katastru a ověření podpisů, podání smluv společně s návrhem na příslušný katastr nemovitostí, zajištění advokátní úschovy peněz, vyřízení a zaplacení úředního odhadu k dani z převodu nemovitosti, vyplnění daňového přiznání a jeho podání na příslušný finanční úřad, zaplacení daně z advokátní úschovy, přehlášení vody, plynu, elektřiny. Pokud makléř odmítne Vaše požadavky, smlouvu nepodepisujte, věřte, že se vrátí zpět i s opravenou smlouvou.

Běžnou praxí je, že za stotisícovou provizi kancelář zařídí pouze kupní smlouvy a více se o klienty nestará. Pokud podepisujete smlouvu, zajistěte si doplnění výše uvedených podrobností, ušetří Vám to spousty peněz, času a práce.

Na základě takové smlouvy je makléř zavázán vykonat vše uvedené. Máte to černé na bílém, a pokud tak makléř neučiní, máte právo domáhat se části provize zpět. Doporučujeme si podrobně pročíst Postup při prodeji nemovitosti, kde je vše uvedeno a vysvětleno, čili budete informováni a můžete makléře kontrolovat a v neposlední řadě budete mít jistotu, že vše probíhá, tak jak má.

Uložte si tento text v PDF: Uložit  
Postup při prodeji či pronájmu nemovitosti Seznam kroků, které je nezbytné učinit při prodeji nebo pronájmu nemovitosti

Potřebujete poradit? Jsme Vám k dispozici!

Pondělí - Pátek od 9 do 18 hodin
Email: info@realitnirevoluce.cz Tel.: 604 704 893

 Podívejte se na inzeráty nemovitostí bez realitky

Najdete zde inzeráty nemovitostí na prodej i pronájem.