Jak stanovit reálnou cenu Vaší nemovitosti?

Prvním krokem směrem k úspěšnému prodeji Vaší nemovitosti je stanovení reálné ceny. Proto byste se měli nejdříve zorientovat v realitním trhu. Na to nemusíte být zrovna odborník, stačí jen věnovat čas detailnímu prozkoumání konkurenčních nabídek ve Vašem okolí. Zkuste se vžít do role zájemce o koupi nemovitosti ve Vaší lokalitě. V první řadě budete porovnávat nabídky. Podívejte se, za jakou cenu se prodávají srovnatelné nemovitosti, případně cenu upravte podle kladů či záporů, které Vaše nemovitost na rozdíl od konkurenčních nabídek má. Cena je pro kupujícího zásadním kritériem, proto tento krok nepodceňujte a věnujte mu dostatek času. Díky atraktivní a zároveň reálné ceně přijde kupující právě k vám a ne k sousedovi. Pokud během prodeje zjistíte, že žádný reálný kupec (stoprocentně Vás bude kontaktovat velké množství realitních makléřů či jejich asistentek, ale NEPODLEHNĚTE!) neprojevil o Vaši nemovitost zájem, zkuste cenu znovu přehodnotit.

Příklad

Nabízíme panelákový byt v osobním vlastnictví po celkové rekonstrukci, zděné jádro, plastová okna. Byt se nachází v Benešově. Většina realitních serverů umí vyhledat nemovitosti v přesně dané lokalitě, je tedy velice snadné zadat si do specifikace veškeré byty 3+1 v osobním vlastnictví v Benešově. Výsledkem bude zobrazení přibližně třiceti bytů v cenové relaci od 1 200 000 do 1 800 000 korun.

Po detailním prozkoumání konkurenčních nabídek zjistíme, že prodejní cena bytů 3+1 v Benešově, v naší lokalitě, po kompletní rekonstrukci a s vybavením srovnatelným s naším bytem se pohybuje v cenové relaci 1 700 000 až 1 800 000 korunami. Je tedy jasné, že reálná prodejní cena našeho bytu bude v tomto rozmezí. Pokud na prodej nepospícháme, můžeme zkusit začít na 1 800 000 korun a vyčkat na reakci potenciálních kupujících. Pokud nebudeme mít po dvou týdnech žádnou odezvu, zlevníme. Tuto taktiku dodržíme do chvíle, dokud se neozve reálný zájemce. Pak víme, že takto stanovená cena je pro kupujícího přijatelná. Pokud na prodej pospícháme, stanovíme prodejní cenu nižší, přibližně na 1 500 000 korun a budeme tak soupeřit o kupujícího s byty bez rekonstrukce, s umakartovým jádrem. Naše nabídka se tím stane velmi atraktivní a na kupce nebudeme dlouho čekat.

Stejně logickým způsobem můžeme stanovit cenu při pronájmu, prodeji pozemku nebo rodinného domu. V realitním trhu fungují naprosto stejná pravidla jako v kterémkoliv jiném obchodě. Vaše nabídka musí být pro kupující výhodnější a přitažlivější, než nabídka souseda ve stejné ulici.

Uložte si tento text v PDF: Uložit  
Postup při prodeji či pronájmu nemovitosti Seznam kroků, které je nezbytné učinit při prodeji nebo pronájmu nemovitosti

Potřebujete poradit? Jsme Vám k dispozici!

Pondělí - Pátek od 9 do 18 hodin
Email: info@realitnirevoluce.cz Tel.: 604 704 893

 Podívejte se na inzeráty nemovitostí bez realitky

Najdete zde inzeráty nemovitostí na prodej i pronájem.