Jaké jsou triky realitních makléřů?

V případě soukromé inzerce nemovitostí na realitnch serverech (a je jedno, zda je nabídka z Prahy, Brna, Karlových Varů, Chrudimska, Karviné či jiné části ČR), začnou Vás doslova bombardovat realitní makléři či jejich asistentky. Téměř všechny realitní kanceláře nabírají své závazky tím, že volají na nabídky soukromých inzerentů a snaží se prodávajícího přesvědčit, že právě oni jsou tou nejlepší volbou. Budou Vám slibovat možné i nemožné, abyste se rozhodli využít jejich služeb. Buďte ale pozorní, nevěřte planým slibům a vytrvejte!

Jaké jsou tedy nejčastější triky realitních makléřů?

Naše realitní kancelář Vaši nemovitost prodá do měsíce, máme profesionální tým a zkušenosti, víme jak na to.

Pokud máte poutavý inzerát, reálně stanovenou cenu a maximální inzerci, prodáte sami stejně rychle, jako za pomoci realitní kanceláře, a to pouze s jediným rozdílem: nezaplatíte stotisícovou provizi. Pokud jde o inzerci, běžnou praxí je, že malé realitní kanceláře mají zajištěnou inzerci pouze na dvou až třech hlavních serverech. S inzercí na RealitníRevoluci.cz budete těmto malým kancelářím velice snadno konkurovat a velkým realitním řetězcům budete velice silným protihráčem.

Máme velkou databázi klientů poptávající nemovitost ve Vaší lokalitě, potřeboval bych si nemovitost nafotit, abych ji mohl klientům nabídnout.

Databáze klientů je libozvučný pojem, avšak ne vždy pojem pravdivý. Je to trik, jak získat fotografie Vaší nemovitosti, na základě toho vytvořit inzerát a dát ho na internet.

Pokud makléř opravdu klienta má, domluvte si s ním prohlídku Vaší nemovitosti. Dbejte však na to, aby makléř přišel s kupujícím a ne pouze s fotoaparátem a záminkou, že si nemovitost musí jen nafotit a klientovi jí ukáže. Pokud „prohlídka“ proběhne v tomto duchu, můžete si být jisti, že Vaší nemovitost naleznete na internetu a v nabídce realitní kanceláře.

Mám klienta na Vaši nemovitost, chce ji ale nejdříve vidět na fotografiích, mohu se stavit udělat pár fotek?

Žádný klient neexistuje, makléř si pouze nafotí Vaši nemovitost a vloží ji na internet. Pak Vám oznámí, že klient ztratil zájem a že se pokusí sehnat jiného. Scénář je v tomto případě stejný a cílem makléře je jediné: získat Vaši nemovitost do své nabídky, zařadit nemovitost do inzerce a připočíst si svou provizi.

Naše realitní kancelář má mnoholeté zkušenosti ve světě realit a Vaši nemovitost dokážeme prodat o 200 000 korun dráž, než ji nabízíte Vy. To pro nás není problém.

Slibování nereálné ceny je dalším trikem realitních makléřů. S tímto neduhem ovšem nebojují jen majitelé nemovitostí, kteří s vidinou větších zisků za svou nemovitost tomuto slibu jednoduše podlehnou, ale také poctivé realitní kanceláře, které se snaží říct klientům pravdu a profesionálně poradit. Je totiž více než jasné, že pokud poctivý profesionální makléř stanoví cenu Vaší nemovitosti na 2 miliony korun a druhý den Vám vychytralý makléř naslibuje o 200 nebo 300 tisíc více, budete preferovat samozřejmě kancelář, která slibuje větší zisky. Zní to velmi hezky, ale pokud jste věnovali stanovení ceny Vaši nemovitostí dostatek času a detailně jste prozkoumali nabídky ve Vašem okolí, pak Vám musí být jasné, že prodat nemovitost dráž by byl opravdu nadlidský výkon.

Výsledek je vždy stejný, nepoctivý makléř po čase začne tlačit majitele do slevy, aby logicky dosáhl reálné ceny, majitel je naštvaný a s pocitem, že prodělal, obviňuje realitní kanceláře ze lhaní.

Tím pádem si buďte jisti, že poctivý makléř Vám se slibem lákavého výdělku nezavolá. V telefonu uslyšíte pouze neprofesionála, který má za cíl jediné – získat Vaši nemovitost do své nabídky, přidat provizi a po pár měsících neúspěšného prodeje Vás stlačit s cenou dolů, aby byl schopný sehnat zájemce a Vaši nemovitost prodat. V tomto případě majitel po několika měsících neúspěchu se slevou souhlasí, k ceně je ovšem přičtena i provize, tím pádem se musí majitel s cenou dostat o 200 nebo 300 tisíc níže na reálnou cenu a dále pak o dalších 100 tisíc níže kvůli provizi pro realitní kancelář.

Pokud s námi podepíšete exkluzivní smlouvu, bude mít Vaše nabídka prvotřídní servis, nejen že bude na internetu, ale také v tištěné inzerci apod.

Ve světě realit to funguje spíše naopak. Když s Vámi makléř podepíše exkluzivní smlouvu, tak má jistotu, že nikdo jiný se k zakázce nedostane. Takže v podstatě nemá důvod se snažit. Exkluzivní smlouvu nikdy nepodepisujte! Nejen, že to vede ke značné pasivitě makléře, ale exkluzivní smlouva Vás zavazuje prodat nemovitost jen prostřednictvím realitní kanceláře, takže i kdybyste si Vy sami našli kupce, musíte nemovitost převést ve spolupráci s realitní kanceláří a samozřejmě jí vyplatit provizi. Vždy si pozorně pročtěte, co podepisujete! Často se stává, že Vám ani makléř neřekne, že s Vámi chce podepsat smlouvu exkluzivní. Pokud chce makléř nemovitost prodat a vydělat svou provizi, nemusí mít přeci podepsanou smlouvu s pokutou pro Vás, ale musí se co nejvíce snažit, aby nemovitost prodal. To jde samozřejmě i bez pokut a exkluzivních smluv.

Mám vážného zájemce na Vaši nemovitost, potřebuji od Vás podepsat exkluzivní smlouvu, aby měl zájemce jistotu, že mu nemovitost prodáte.

Mnohdy se stává, že vážný zájemce, který byl i u Vás s makléřem na prohlídce, je ve skutečnosti falešným kupcem. Je prostředkem, jak Vás donutit podepsat exkluzivní smlouvu. Exkluzivní smlouvu podepište pouze v případě, že vážný zájemce podepsal s realitní kanceláří Smlouvu o rezervaci nabízených nemovitostí a složil rezervační zálohu. Jako podmínku si pak stanovte, že pokud zájemce Vaši nemovitost nekoupí, máte nárok na vyplacení padesáti procent složené rezervační zálohy. Do smlouvy dále zaneste, co je makléř v rámci sjednané provize povinen zajistit. Mělo by jít o smlouvu o smlouvě budoucí kupní, kupní smlouvu, návrh na vklad do katastru nemovitostí, zapracování připomínek, zaplacení kolku na katastru a ověření podpisů, podání smluv společně s návrhem na příslušný katastr nemovitostí, zajištění advokátní úschovy peněz, vyřízení a zaplacení úředního odhadu k dani z převodu nemovitosti, vyplnění daňového přiznání a jeho podání na příslušný finanční úřad, zaplacení daně z advokátní úschovy, přehlášení vody, plynu, elektřiny a případně další náležitosti. Pokud makléř odmítne Vaše požadavky, smlouvu nepodepisujte, věřte, že se vrátí zpět i s opravenou smlouvou. Běžnou praxí je, že za stotisícovou provizi kancelář zařídí pouze kupní smlouvy a více se o klienty nestará. Pokud podepisujete smlouvu, zajistěte si doplnění veškerých podrobností, ušetří Vám to spoustu peněz, času a práce.

Okamžitý výkup nemovitosti! Dáme Vám za Vaši nemovitost tu nejlepší možnou cenu, platba v hotovosti, ihned.

Jde v podstatě o klasický výkup nemovitosti. Realitní kancelář Vám ovšem za Vaši nemovitost nemůže nabídnout reálnou cenu v plné výši. Musí na celé transakci vydělat a zaplatit daně, což znamená, že vy proděláte Vysvětlení celého postupu je snadné: Kancelář provede výkup nemovitosti, obratem jí nabídne k prodeji dále, ovšem v prodejní ceně musí mít započítáno 15 % daň ze zisku, 20 % DPH plus svůj výdělek – vždy okolo cca 20 % z ceny nemovitosti. V součtu jsme tedy na navýšení 45 % k výkupní ceně. Vždy se snažte nemovitost prodat, výkup je tou nejhorší variantou. Jestliže na prodej hodně pospícháte, nabídněte atraktivní cenu! Pokud přistoupíte ke slevě například 20 %, Vaše nemovitost bude nejlevnější v okolí a prodáte stejně rychle, jako byste prodali do výkupu. Ve výsledku ale slevíte pouze 20 % a ne 45 % ceny, jak je logicky nevyhnutelné při výkupu.

Pokud přeci jen tlaku podlehnete, než něco podepíšete, raději si stokrát pročtěte, co podepisujete, a v případě byť jen sebemenší pochybnosti jděte takříkajíc od toho. Jde o prodej Vaší nemovitosti a Vy si diktujete podmínky.

Uložte si tento text v PDF: Uložit  
Postup při prodeji či pronájmu nemovitosti Seznam kroků, které je nezbytné učinit při prodeji nebo pronájmu nemovitosti

Potřebujete poradit? Jsme Vám k dispozici!

Pondělí - Pátek od 9 do 18 hodin
Email: info@realitnirevoluce.cz Tel.: 604 704 893

 Podívejte se na inzeráty nemovitostí bez realitky

Najdete zde inzeráty nemovitostí na prodej i pronájem.