Kdy budu potřebovat průkaz energetické náročnosti budovy?

Průkaz energetické náročnosti budovy majitel potřebuje v případě, kdy chce svou nemovitost prodat, pronajmout či renovovat. Tato povinnost se nevztahuje na družstevní byty a na objekty pro rodinnou rekreaci. Průkaz není nutný ani v případě dědictví či rozvodu, kdy nemovitost přechází na jednoho z manželů.

Pokud tedy prodáváte či pronajímáte nemovitost, musí být průkaz energetické náročnosti budovy již součástí inzerce. Při prodeji či pronájmu rodinného domku či bytu musí být v jakékoliv inzerci zveřejněny dva základní údaje z průkazu: energetické třída a hodnota dodané energie na metr čtvereční. Při prodeji či pronájmu bytu v osobním vlastnictví je možné využít výjimku, a to tehdy, pokud majitel bytu i přes písemnou žádost průkaz od SVJ (Společenství vlastníků jednotek) nezíská. Potom není nutní v inzerci údaje o energetické náročnosti uvádět. Další zvláštní případ může nastat, pokud již majitel průkaz má, ale ten je zpracován podle staré verze zákona platné do konce roku 2012. Potom je povinnost dodat u inzerce dodatek „podle vyhlášky č. 148/2007 Sb.“, protože údaje se oproti novému průkazu mohou lišit.

Průkazy zpracovávají tzv. energetičtí specialisté, odborníci autorizovaní Ministerstvem průmyslu a obchodu. Jejich seznam uvádějí internetové stránky ministerstva: www.mpo-enex.cz/experti.

Cena průkazu energetické náročnosti budovy se u běžného rodinného domku, který má stavební dokumentaci odhaduje zhruba na pět tisíc korun českých. Pokud stavební dokumentace není k dispozici (ani na stavebním úřadě), pak musí energetický specialista nemovitost navštívit a provést základní měření na místě, což průkaz o něco zdraží.

Doba zpracování záleží na velikosti a členitosti budovy, zda má či nemá stavební dokumentaci. U domů se stavební dokumentací může být hotový do několika dní. Platí 10 let.

Kontrolu zpracování Průkazů energetické náročnosti a dodržování povinnosti jej mít při prodeji či pronájmu nemovitosti bude provádět Státní energetická inspekce. Pokud se na prodávajícího či pronajímatele vztahuje povinnost průkaz mít, hrozí jim pokuta. Vše se však začne důkladně řešit a kontrolovat nejspíše až po 1. 4. 2013, čili v současné chvíli je takové mezidobí zajišťující dostatek času se na vše připravit.

Jak číst průkaz energetické náročnosti

Přehledné shrnutí

Uložte si tento text v PDF: Uložit  
Postup při prodeji či pronájmu nemovitosti Seznam kroků, které je nezbytné učinit při prodeji nebo pronájmu nemovitosti

Potřebujete poradit? Jsme Vám k dispozici!

Pondělí - Pátek od 9 do 18 hodin
Email: info@realitnirevoluce.cz Tel.: 604 704 893

 Podívejte se na inzeráty nemovitostí bez realitky

Najdete zde inzeráty nemovitostí na prodej i pronájem.